Akademik Seminerler | Mega Kent Trafiğine Devrimsel Ama Gerçekçi Çözüm

Fizik Kurulu olarak düzenlediğimiz akademik seminerler dizisine farklı bir bakış açısı getiriyoruz. Okulumuz Fizik Bölümünde akademisyen olan hocamız İbrahim Semiz‘in konuşmacı olarak katılacağı seminerimizin konusu günümüz çağımızın en büyük problemlerinden olan “Trafik Problemi”. ” Mega Kent Trafiğine Devrimsel Ama Gerçekçi Çözüm” olarak belirlenen seminerde İbrahim Hocamız kendisinin bu konu üzerine yaptığı araştırmadan ve yayınladığı makalelerden bahsedecek :) Fiziğinden ziyade olayların mühendislik yönüne de oldukça hitap eden seminerimize ilgilenen herkesi bekliyoruz. Trafik hepimizin sorunu bir çözümü varmış :)

Akademik Seminer | Gravity: Past, Present and Future

Düzenlemiş olduğumuz akademik seminerlere önümüzdeki hafta Fizik bölümünden hocamız Dieter Van Den Bleeken‘nin bizlere vereceği seminer ile devam ediyoruz.
Konuşma başlığı “Gravity: Past, Present and Future” olan seminerimiz 13 Nisan 2017 Perşembe saat 17.00′ da Kpark 07 nolu derslikte gerçekleşecektir. İlgilenen herkesi bekliyoruz.

Seminerimiz İngilizce gerçekleşecektir.

Dışarıdan katılmak isteyen arkadaşlarımızın sayfamıza mesaj olarak ad, soyad ve bağlı oldukları eğitim kurumunun ismini en geç 13 Nisan Perşembe sabah 10:00′a kadar belirttikleri takdirde okula girişlerinde yardımcı olunacaktır

BÜ’de Kadın Şenliği 2017 | Bilim Dünyasında Kadınlar

Boğaziçi Üniversitesi kulüpleri olarak 8 Mart Dünya Kadınlar günü kapsamında Mart ayında gerçekleştirdiğimiz BÜ’de Kadın Şenliği 2017 için Bilim Kulübü olarak, Bilim dünyasında kadının yeri ve önemi üzerine seminerler hazırladık.
Seminerlerimizin ilki okulumuz Bilgisayar Mühendisliği bölümünde akademisyen olan Lale Akarun hocamızın “Bilim ve Akademide Kadın” başlıklı konuşmasıyla 28 Mart Salı 17.30da NH302 nolu derslikte gerçekleşecektir.
Diğer seminerlerimiz; 29 Mart Çarşamba günü, ilk olarak Matematik Bölümünde akademisyen olan Betül Tanbay hocamızın “Matematik ve Eşitlik” konuşmasıyla 16:00′da NH403 te, akabinde Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümünden hocamız Nesrin Özören‘in “Kararlı, Cesur ve Başarılı Amazonlar” başlıklı konuşmasıyla 17:30′da NH404de gerçekleşecektir.

Through the Wormhole Belgesel Gösterimi ve İncelenmesi | How did we get here?

Herkese merhaba! Bildiğiniz üzere 2015 yaz döneminden beri belgesel gösterimlerine ve ardından merak ettiğimiz konuları konuşmaya tartışmaya kült olmuş “Cosmos” belgesel serisi ile başlayıp, “Breakthrough” serisi ile devam ettik. Bu dönem de gösterimlere Carl Sagan’ın bıraktığı yerden yolculuğa devam eden, Morgan Freeman’ın sunduğu toplamda 63 bölüm olan, 7 sezonluk “Through the Wormhole” belgesel serisinden yaptığımız seçki ile devam ediyoruz. İlk gösterimde zaman nasıl başladı diye düşündük, sonra canlılık ve bilinç nasıl oluşmuş olabilir diye sorguladık, daha sonra da başlangıçtan önce ne olduğunu öğrendik. Bu haftaki bölümümüzde yaşamın dünyada nasıl oluşmuş olabileceğini araştıran bilim insanlarının çalışmalarını dinleyeceğiz. Astrobiyoloji ilgililerinin özellikle ilgisini çekecek bir bölüm “How did we get here?” ile karşınızdayız!
Bir jeolojist, yaşamın başlangıcının izlerini Hadean döneminden kalan fosillerde ararken, başka bir bilim insanı laboratuvar ortamında bu dönemdeki çarpışmaları canlandırmaya çalışıyor. Harvard Tıp Okulundan Jack Szostak, laboratuvarında ilkel dünyadaki bir gayzerin kimyasını oluşturup hücre zarımsı yapı oluşturmaya çalışıyor ve bu yapıların hücre bölünmesi gibi bir süreci gerçekleştirdiklerini keşfediyor! Manchester Üniversitesi’nden kimyager John Sutherland laboratuvarındaki düzenekle DNA’nın nasıl olduğunu keşfetmeye çalışıyor. Dünyanın lider kozmologlarından Paul Davies ve meslektaşı Felisa Wolfe-Simon ise çok daha ilginç bir fikre sahipler. “Gölge Biyosfer” denilen, dünya üstünde farklı bir yaşam ağacından gelen tek hücreli canlıların oluşturduğu teorik bir biyosferin araştırmalarını yapıyorlar. Bu hepimizin ortak bir atadan gelmediği ihtimalini ortaya çıkarıyor. Mars’tan dünyamıza gelen ALH84001 kaya parçası ile yapılan çalışmalar ise belki de hepimizin Mars’lı olduğu sonucuna kadar giden araştırmalara neden olmuş durumda. Bu haftaki bölümümüz yine dolu dolu!
BONUS: 1953’te yapılan Miller-Urey deneyinin sonuçları o kadar çığır açtı ki eski öğrencisi Dr. Jeffrey Bada tarafından San Diego’daki Scripps Enstitüsü’nde o cihaz koruma altına alındı. Belgeselde, Jeffrey orjinal düzenek üstünden deneyi anlatacak!
Tarih: 22 Mart 2017 Saat: 17.45
Yer: NH001