Ex Machina Film Gösterimi & Binnur Görer ile Yapay Zeka Söyleşisi

Boğaziçi Üniversitesi Bilim Kulübü Bilim Kurgu Kurulu & Boğaziçi Üniversitesi Sinema Kulübü olarak Yapay Zeka konusuna yeni bir bakış açısı getiren Ex Machina film gösterimi, ardından okulumuzda doktora çalışmasını devam ettiren aynı zamanda Robotics Research Group and Cerberus RoboCup Standard Platform League Team üyesi olan Binnur Görer’le Yapay Zeka ve gelişen robot teknolojisi hakkında söyleşi yapacağız. Film gösterimi ve söyleşi 13 Nisan 2017 Perşembe saat 18.00de SineBu’da yapılacaktır.
Biletleri ücretsiz olarak SineBu’dan temin edebilirsiniz. Okulumuz dışından katılacak kişilerin ekteki formu doldurmaları gerekmektedir.

Türkiye’de Bilim Kurgu

Hayal gücü, bir toplumun gelişimi için itici güçtür. Bilim kurgu edebiyatının en zengin olduğu ülkeler, aynı zamanda iş dünyasından teknolojiye, bilimden sanata, her alanda yeni keşiflere ve yaratıcı fikirlere imza atarak insanlığın gelişimine katkı sağlayan ülkeler. Bugüne kadar ülkemizde bilim kurgu türü yeterince ciddiye alınmıyor ve üretilmiyordu. Türkiye’de iyi ve özgün bilim kurgulara imza atmak mümkün değil görüşü hakimdi. Fakat son yıllarda bu ön yargılar yıkılmaya, edebiyatımızda bilim kurgunun da sesi duyulmaya başlandı. Romanları pek çok dile çevrilen, Hindistan’dan Almanya’ya, İngiltere’den Çin’e, dünyanın birçok farklı noktasında Türkiye’nin hayal gücünü ve edebiyatını anlatan yazar Barış Müstecaplıoğlu, “Türkiye’de Bilim Kurgu Yazmak” söyleşinde, tüm bu konularda bizlere bilgi ve deneyimlerini aktaracak. Bilim kurgu türündeki Osmanlı Cadısı isimli son romanını ve yazılış serüvenini, bilim kurgunun edebiyattaki yerini, Türkiye’de bir fantazya ve bilim kurgu yazarı olarak yaşadığı ilginç olayları anlatacak. Sizleri bu keyifli ve renkli sohbete bekliyoruz.

Söyleşimiz New Hall 202′de 3 Nisan 2017 günü saat 17.30′da başlayacak olup etkinliğimizin ikinci kısmı olan imza saati için kendi sahip olduğunuz kitabınız varsa getirebilir veya etkinlik öncesi ve sırasında organizasyon ekibimizden temin edebilirsiniz.
Boğaziçi Üniversitesi dışından yapılacak katılımlar için formun(tıklayınız) doldurulması zorunludur.