Kurullar

Fizik Kurulu

Fizik Kurulumuz fiziğe ilgi duyan öğrencilerin bir araya gelip kendi aralarında tartışmalar yürütebildiği, gereksinim duyulan yerlerde rahatlıkla lisansüstü öğrencilerine veya hocalarımıza başvurabildiğimiz, kendi bilgi birikimimizi genişletirken aynı zamanda fiziğe olan ilgiyi arttırmayı da amaçlayan bir yerdir. Kurul olarak yaptığımız etkinlikler; belgesel gösterimi, akademik seminerler, merak edilen konularda araştırma yapılıp tartışılmak, imkanlarımız dahilinde deneyler yapmak olarak sıralanabilir. Tabii ki, sizlerin de tavsiyeleri ve eleştirileri doğrultusunda etkinliklerimizi genişletmeyi ve kendimizi geliştirmeyi umuyoruz.

➧ Nida Yaren YILMAZ  nidayareny@gmail.com

Evrim Ağacı Kurulu

Evrim Ağacı, 5 Kasım 2010’da Orta Doğu Teknik Üniversitesinde, Biyoloji ve Genetik Topluluğu bünyesinde kurulmuştur. Kurulduğundan bu yana her geçen gün büyüyerek ve gelişerek etkinliğini sürdürmeye devam eden Evrim Ağacı, 2016 yılından itibaren Boğaziçi Üniversitesi Bilim Kulübü ile ortak çalışmalar yaparak iletişimlerini kuvvetlendirmiş ve bugün Evrim Ağacı kurulu aracılığıyla buradaki çalışmalarını sürdürmektedir. Bilim için çalışan hevesli öğrencileriyle, Evrim Ağacı Boğaziçi Üniversitesinde de her geçen gün büyümekte ve Türkiye’de, evrim başta olmak üzere, modern bilimin geneline yönelik algıyı ve farkındalığı geliştirmeyi, Türkiye’nin bilim okuryazarlığını arttırmayı ve ülkemizde bilim kültürünü yerleştirmeyi amaçlamaktadır.

➧ Detaylı bilgi için: boun.evrimagaci.org

Bilim Kurgu Kurulu

Hayal gücümüz ve bilgimizle geleceği kurguladığımız, gerektiğinde konunun ileri gelenlerinden bilgi aldığımız eğlenceli ve kültür dolu bir ortam. Kendi kurgularınızı oluşturmak; yazılmış, çizilmiş, çekilmiş bilim kurgu eserlerini değerlendirmek; geleceği hayal etmek ve tasarlamak isterseniz kurulumuza sizi de bekleriz

➧Batuhan Ayberk KOÇAK  kocak907@gmail.com

Astronomi Kurulu

Astronomi kozmosu okumanın ve anlamanın en kendine has yollarından biri olmanın yanında bizim için bir tutku. Bu uğraşımızı en keyifli ve eğitici şekilde daha çok Boğaziçililiyle paylaşma niyetindeyiz. Düzenli olarak ve hava elverdikçe yaptığımız gökyüzü gözlemi etkinliklerinde sadece gökyüzü ve ardındakiler hakkında yeni şeyler öğrenmiyor, bu sıcak ortamda çok keyifli zaman geçiriyoruz. 2016’da Olimpos, 2017’de Kabak Koyu ve 2018’de Datça’ya yaptığımız tüm Bilim Kulübünce gidilen yaz gezilerimizde muhteşem Perseid meteor yağmurlarının tadını çıkarırken yoğun derslerimize bir ara vermiş oluyoruz. Bu sene şehir dışından ve Kilyos’tan yapacağımız sayısız gözlem etkinliklerimiz, yazın bir kaçamak misali yapacağımız göktaşı yağmuru gözlemimiz, teleskop atölyemiz ve daha birçok atölye ve öğrenci seminerlerinde sizinle birlikte olmak istiyoruz.

➧ Damla Demirkol  damla.demirkol@hotmail.com

Moleküler Biyoloji ve Genetik Kurulu

Moleküler Biyoloji ve Genetik Kurulu olarak amacımız temel biyoloji ve genetik konularında okumalar ve araştırmalar yaparak kendimizi geliştirmek, insanları bilinçlendirmek ve bilim dünyasındaki yeni gelişmelerden haberdar etmektir. Bu amacımız doğrultusunda yaptığımız etkinliklerle insanlara biyolojiyi ve bilimi öğretip sevmelerini sağlıyor, aynı zamanda moleküler biyoloji ve genetik bölümü öğrencilerine de deneyim kazandırıyoruz. Aynı zamanda geleneksel etkinliğimiz olan ve 2018′de 12. kez gerçekleşen uluslararası “Moleküler Biyoloji ve Genetik Haftasonu” nu düzenliyoruz. Doğayla, biyolojiyle ve genetikle ilgili okumalar yapmak, konuşmak, tartışmak, öğrenmek veya öğretmek isteyen herkesi ailemize davet ediyoruz.

➧Gizem Nuran Yapıcı  gizem.yapici@hotmail.com

Bilim Kozası

Bilim Kozası kulübümüzün dezavantajlı çocuklarla birlikte temel bilimler, bilimsel yöntemler ve gelişmeler hakkında onları bilgilendirmek amacıyla sunumlar, deneyler ve söyleşiler yaparak gerçekleştirdiği devamlı bir sosyal sorumluluk projesidir. Bu kapsamda 2015 yılından beri katılımcısı olduğumuz Boğaziçi Üniversitesi Ayvalık Yaz ve Kış Okulları’nın yanında her yıl düzenlediğimiz Bilim-Çocuk Şenliğimizle her geçen yıl daha fazla dezavantajlı çocuğa ulaşıyor ve gönüllerine bilim sevgisi aşılamaya devam ediyoruz. Bu yolda diğer sosyal sorumluluk projeleri yürütücüleri ve vakıflarla işbirliğimizi geliştirerek güçleniyor ve gönüllü gücümüzü de arttırıyoruz. Eğer sen de ağaç yaşken eğilir diyor ve dezavantajlı çocuklarımıza ışık olmak istiyorsan haydi gel ve aramıza katıl. Sen yokken bir eksiğiz.

➧ Mücahit Taşdelen  tasdelenmucahit@gmail.com

Kimya Kurulu

Kimya kurulu okulumuzda kimya sever herkesin ortak noktasıdır. Geleneksel etkinliklerimizi devam ettirmekle birlikte, kimya ile insanlara hayatın bütün alanlarında farklı bir bakış açısı edindirebilecek bir kurul olmaya çalışıyoruz. Bu bağlamda çeşitli etkinlikler düzenleyerek kimyaya olan ilgiyi arttırmak istiyoruz. Geçtiğimiz dönemlerde düzenlediğimiz çok zevkli ve eğitici seminerlerimize ek olarak laboratuvarda çalışma imkanı hiç olmamış arkadaşlarımız için lab demoları yaptık , çeşitli fabrikalara teknik gezilere gittik. Bu dönem de birbirinden eğlenceli ve bilgi dolu etkinliklerde bizimle birlikte bulunmak isteyen herkesi kulubümüze bekliyoruz.

➧ Sevde Özcan  sevdeozcan@hotmail.com

Recent Posts

  1. Astronomi101: Meteor Yağmurları Leave a reply
  2. Astronomi 101: Kara Delikler ve Solucan Delikleri Leave a reply
  3. Astronomi 101: Yıldızlar Leave a reply
  4. Astronomi 101: 9. Gezegen Leave a reply