Kurullar

BİLİM KOZASI
Bilim kozası, kulübümüzün dezavantajlı ilköğretim ve ortaöğretim öğrencileriyle birlikte temel bilimler, bilimsel yöntem ve gelişmeler hakkında öğrencileri bilgilendirmek amacıyla sunum, deney ve söyleşi yaparak gerçekleştirdiği devamlı bir sosyal sorumluluk projesidir. Atölyemiz öğrencilerin hayatında fark yaratmak isteyen, önlerine yeni ufuklar açacak, küçüklerin bilimle tanışmasına aracılık edecek tüm gönüllülere açıktır.

ASTRONOMİ KURULU
Faaliyetlerimize yeni başlamış bir kurul, ama bir o kadar da hevesliyiz. Kozmosu okumanın ve anlamanın en kendine has yollarından biri olmanın haricinde astronomi bizim için bir tutku. Ve bu uğraşımızı en keyifli ve eğlenceli şekilde bütün Boğaziçi insanlarıyla paylaşma niyetindeyiz. Düzenli olarak yaptığımız gökyüzü gözlemi etkinliklerinde sadece gökyüzü ve ötesindekiler hakkında konuşup yeni şeyler öğrenmedik, aynı zamanda bu sıcak ortamdan istifade ederek bir güzel de eğlendik. Olimpos’a bütün bilim kulübünce gittiğimiz etkinliğimizde muhteşem Perseid meteor yağmurunun tadını çıkardığımız kadar, yoğun ders dönemi sonrası gayet güzel bir kafa dağıtma fırsatı da bulmuştuk. Bu sene içerisinde şehir dışından ve Kilyos’tan yapacağımız gözlem etkinliklerimiz, yazın bir kaçamak misali yapacağımız “Gökyüzü Gezilerimiz” ve atölyelerimizle sizinle birlikte olmak istiyoruz!
İletişim İçin: Yavuzhan Danışman (yavdanisman@gmail.com)

BİLİM KURGU KURULU
Bilim-Kurgu Kurulunun hayal gücü odaklı olan çalışmaları, profesyonel düzeyde olmasa da çok yönlü bir bilgi birikimi ve hatırı sayılır bir analiz-sentez yeteneği gerektirmektedir. Bu bağlamda, mevcut bilim-kurgu literatürünü takip etmek, roman okumak, ilgili filmleri izlemek gibi rutin çalışmalarımız bulunmamaktadır. Üyelerimiz bu gibi etkinlikleri tamamıyla kendi istekleriyle bireysel olarak yaparlar. Kendi kurgularımızı yaratıp, kurgularımızdaki bilimsel açıkları ortadan kaldırmak için sürekli çok yönlü araştırmalar yaparız. Mesela astrofizikle başlayıp evrende NASA verilerine göre hayatın muhtemel olduğu bir gezegeni seçer, moleküler biyoloji ve genetik bölümündeki arkadaşlarımızla o gezegen için uygun bir akıllı yaşam formu kurgularız. Yetinmeyiz ekonomi hocalarıyla bir araya gelip bu ırkın ekonomi anlayışını belirleriz. Diğer yandan ırkımızın savunma sistemlerini, savaş filolarını kurgularız. Kurguladığımız gemileri uçabilir olması için havacılık mühendisliğini inceleriz. Tüm bu çalışmalarımızda 98000 kelimelik bir özgün yapay dilimizi de kullanabiliriz. Bir edebiyat öğrencisi gelir ve uzaylılarımızın dilinden bir şiir yazar. Çalışmalarımız sonuç değil; süreç odaklıdır. Zira gittiğimiz yolun sonu yok.
İletişim İçin: Burak Ayva

FİZİK KURULU
Fizik kurulu olarak hedefimiz üniversitede bilimsel ve analitik düşünceyi yaygınlaştırmak, özellikle fizik bilimi hakkında insanları bilinçlendirirken, kendi bilgi birikimimizi de arttırmaktır. Kurul olarak, geleneksel etkinliklerimiz ana hatlarıyla Belgesel Gösterimi ve üzerine tartışma yürütülmesi, Astronomik Olayların Gözlemi, merak edilen bir konu üzerine araştırma yapılıp tartışılması ve ihtiyaç duyulduğu taktirde doktora öğrencilerinin desteğine başvurulması, hocalarımızın katıldığı akademik seminerler düzenlenmesi gibi faaliyetlerden oluşurken; her bir üyemizin fikir ve önerileri çerçevesinde yeni projeler üretiyoruz. Fizik tartışmak, bilgi birikimini geliştirmek ve üniversitemizde fizik bilimi hakkındaki bilinç gelişiminin bir parçası olmak isteyen tüm fizik sevdalılarını aramızda görmekten memnun oluruz.
İletişim İçin: Tolga Gürcan (tolga.gurcan@boun.edu.tr)

KİMYA KURULU
Kulübümüzün kimya bölümünün sıcak atmosferinin bir meyvesi olan kurulumuz, kimya sever herkesi bekliyor. Biz, birlikte ilgisini, merakını doyurmaya çalışan, geleneksel etkinliklerini devam ettirmeye çalışan, kimya ile insanlara hayatın bütün alanlarına farklı bir bakış açısı edindirmeye çalışan bir kurul olmaya çalışıyoruz. ‘Bukimya’, ‘İştekimya’ gibi etkinliklerimiz ile topuklularımızı giyerken/kravatlarımızı takarken; ‘Kimya Sohbetleri’, ‘Mezun Sohbetleri’ gibi etkinliklerimiz ile çay içip sohbet ediyoruz. Meraklı ve istekli olan herkesi aramızda görmek isteriz.
İletişim İçin: Nesibe Yoldaş

MOLEKÜLER BİYOLOJİ VE GENETİK KURULU
Moleküler Biyoloji ve Genetik kurulu olarak amacımız temel biyoloji ve genetik konularında okumalar ve araştırmalar yaparak kendimizi geliştirmek, insanları bilinçlendirmek ve bilim dünyasındaki yeni gelişmelerden haberdar etmektir. Kurul olarak en büyük geleneksel etkinliklerimiz 2015’te onuncu kez gerçekleşen yurtiçi ve yurtdışından değerli bilim insanlarını konuk ettiğimiz ‘Moleküler Biyoloji ve Genetik Haftasonu’ ve sektördeki başarılı mezunlarımızı davet ederek gerçekleştirdiğimiz kendimizi nasıl yetiştirmemiz gerektiğini öğreten etkinliğimiz ‘Özel Sektörde Genetik’dir. Bunun yanında ‘Evrim’ ve ‘Scientific Communication’ gibi geniş bir kitleye hitap eden büyük etkinlikler ve belgesel gösterimleri düzenliyoruz. Canlılarla, biyolojiyle ve genetikle ilgili okumak, konuşmak, tartışmak, öğrenmek veya öğretmek isteyen herkesi aramızda görmekten mutluluk duyarız.
İletişim İçin: A. Sevgi Çıracı (sevgi.ciraci@boun.edu.tr)